Reklam Fotoğrafçılığı Nedir?
Gazetelerde, dergilerde, reklam panolarında veya bir broşürde yer alan bir reklama baktığınızda fark ettiğiniz ilk şey nedir? Reklamdaki yazılar mı? Çok büyük olasılıkla değil. Çoğu insan gibiyseniz ilk önce fotoğrafı fark edersiniz. Çoğunlukla bir reklamdaki fotoğraflar, insanların gözünü çeken şeylerdir ve bu fotoğraflar genelde insanların reklamı incelemeye devam edip etmemesini belirler. Reklamlardaki grafikleri, fotoğraflarda olduğu gibi, tüketicilerin kendilerine bakma şansını büyük ölçüde artırabilir. Reklam fotoğrafçılığı, ürünlerin veya hizmetlerin fotoğraflanmasını içerir. Bu fotoğraflar yalnızca çok kaliteli ve çekici olmamalı aynı zamanda dikkat çekici ve göz alıcı olmalıdır. Tüketicilerin yalnızca bir reklam görmelerine neden olmamalı, aynı zamanda tüketicilerin ürünü veya hizmeti almayı istemeleri sağlanmalıdır. Reklamlar için ürünlerin ve hizmetlerin fotoğraflanmasının birkaç yolu vardır. Ürünler kullanımdayken veya boş bir arka planda fotoğraflanabilir. Görsel ilgiyi artırmak ve tüketicilerin merakını artırmak için ürünler olağandışı durumlarda veya alanlarda da fotoğraflanabilir. Hizmetler fotoğraf çekmek biraz zor olabilir, ancak yapılabilir. Örneğin, bir hizmet için bir reklam, hizmeti olmayan bir hayat fotoğrafını içerebilir. Hizmet uzmanlarının kendileri de çılgın fotoğraflar kullanılabilir. Reklam fotoğrafları genellikle gazete ve dergi reklamları gibi basılı reklamlarda kullanılır. Bu fotoğraflar ayrıca internette, billboard, mobil ve hatta televizyon reklamlarında gösterilebilir.
.
Reklam Fotoğrafçısı Kimdir?
Reklam fotoğrafçısı, bir ürünün veya hizmetin fotoğraflarını nasıl çalışacağı konusunda iyi bir fikre sahip olmak için, önce hangi tür fotoğrafların gerektiğini anlamalıdır. Bunu yapmak için, öncelikle çekim başlamadan önce reklam fotoğrafı isteyen kişi ya da kurumla bir toplantı yapmalıdır. Bu toplantı sırasında, müşterinin hangi stil fotoğrafı istediğini ve reklamlarının hangi mesajı iletmesini istediğini çok açık bir şekilde anlamalıdır. Müşterinin ne aradığı konusunda iyi bir fikir edindikten sonra reklam fotoğrafçısı çekimler için hazırlıklara başlar. Bu genellikle söz konusu ürünlerin müşteriden ve sahadan tedarik edilmesini gerektirir. Bir reklam fotoğrafçısı da fotoğraf çekiminin yerini belirleyecek. Reklam stiline ve ürün türüne bağlı olarak, bazı çekimler açık havada olabilir ve bazıları kapalı mekanlarda olabilir. Reklam fotoğraflarında modeller yer alabilir. Örneğin, ürünü tutup kullanabilecek özellikte modeller olabilir. Bir hizmet sunan profesyonellerin gösterdiği reklamlar genellikle müşterilerin fotoğraflarda konu olmasını gerektirir. Her şey belirlenen şekilde hazır olduğunda bir çekim aşamasına geçilir. Aslında bir profesyonelin bir çekim sırasında yüzlerce, hatta binlerce fotoğraf çekmesi gerekebilir.Bu fotoğrafların çoğunda amaca uygun olmayan kusurlar olacağı için bu fotoğraflardan sadece birkaçı kullanılmaktadır. Post-prodüksiyon çalışması Fotoğrafların dijital düzenlenesi ) fotoğraf rötuş de aynı zamanda bir reklam fotoğrafçının iş tanımında yer almaktadır. Örneğin, bazı fotoğrafların dekupesi, fırçalanması, kırpılması veya başka şekilde düzenlenmesi gerekebilir. Özel fotoğraf düzenleme yazılımı ile daha aşırı özel efektler de oluşturulabilir. Örneğin, elma çeşnili bir içecek için olası sinirli bir reklam düşünelim. Bir reklam fotoğrafçısı, yalnızca düz şişenin bir fotoğrafını kullanmak yerine, şişenin merkezinin bulunduğu yere bir elma göbeği yerleştirerek ilginç bir görüntü oluşturabilir. Bu görüntü sadece daha görsel açıdan cazip değil, aynı zamanda taze elma tadını da izleyene aktarabilecektir.

Reklam Fotoğrafçılığı Kariyerinde Nasıl Başarılı Olunur?
Reklam fotoğrafçılığı öncelikle gerek fotoğraf teknikleri gerekse kompozisyon düzenleme konusunda sağlam bir alt yapı gerektirir. Bunlar eğitimle elde edilebilecek meziyetlerdir. Sonrasında yaratıcılık gerektir ki; buda tecrübeyle gelişir. Reklam konusu ürün ya da hizmeti iyi tanımalı, ürün veya hizmetin sunulacağı son kullanıcı ortalama özelliklerini de iyi analiz edebilmelidir. Fotoğrafın, reklam konusu ürün ya da hizmetin hedef kitlesine gerekli mesajı anlaşılabilir ve en kısa yoldan iletilmesi esastır. Reklamda kullanılan renk ve tonlamaların hedef kitleye uygun seçilmesi ve fotoğrafın ilgi merkezinin iyi belirlenmesi, fotoğrafı izleyeni odaklandırmadaki başarıyı belirler. Sonuç olarak, fotoğrafın başarısı, ürünün ya da hizmetin satışının istenilen düzeye çıkarılmasında doğrudan ilgilidir.

Etkili reklam fotoğrafı nasıl olmalıdır?
  - Netlik, kontrast, renk
  - Duyuları harekete gecirebilme
  - Duygusallık boyutu
  - Düşünsel ve psikolojik boyutu
  - Konu ölçeği
  - Perspektif bakış etkisi
  - Kompozisyon içeriğinde objelerin anlam bütünlüğü
  - Ana konudan uzaklaştırmayan arkplan
  - Ana konuyu destekleyen objeler ve dağılımı
  - İzleyene mesajı anında iletebilme
  - Kolay algılanabilme ve sadelik
  - Hedef kitlenin hayalleri ile yaşamı arasında köprü kurması
 
Hayri CALISKAN
Profestonel Fotoğrafçı| Eğitmen
.


This is what we do best