Yeni Başlayanlar İçin Çicek Fotoğrafları Çekmenin Püf Noktaları
Hemen hepimiz, doğaya kendimize attığımızda çiçek fotoğrafları çekmek isteriz. Ancak; çiçek fotoğrafları çekmek sıradan bir çekim işimi yoksa; bu tip fotoğraf çekimlerinin incelikleri var mı? Bu yazıda özellikle yeni başlayanlar kendilerine çok fayadalı olacak ipuçları bulacaklar.
1-Tripod Kullanın
Fotoğraflarınızın net ve temiz olmasını istiyorsanız mutlaka tripodla çalışın. Hatta, daha da ileri giderek, makine üzerindeki deklanşöre basmadan çekim yapmalısınız. Çoğu durumlarda, makine üzerindeki deklanşöre basarken bile makineyi titretebiliriz. Bu da doğrudan çekime yansıyacağı için fotoğraflarımız flue olacaktır. Bunun oluşmaması ve emeğimizin boşa gitmemesi için, makinemizdeki self-timer özelliğini kullanabildiğimiz gibi, olanaklı ise kablolu dekanşör kullanarak en iyi sonuçlar alabileceğimizi hatırda tutmalıyız.
2. Konunuyu aydınlatan ışık olabildiğince difüze (yayılı ve homojen ışık) olsun
Bulutlu havalarda ya da çiçeğin üzerine düşen gün ışığının homojen oluğu yerlerde çekim yaparsanız sonuçları daha tatmin edici düzeyde olacaktır.Doğrudan güneş alan çiçekler, sanıldığının aksine daha iyi fotoğraflanmazlar. Konu üzerinde doğrudan gelen gün ışığı, özellikle papatya gibi beyaz taç yaprakları olan çiçekerde lokal olarak aşırı parlamalara, yansımalara yol açar. Buda çoğu zaman fotoğraflarımıza parlamalardan oluşan doku kaybı olarak yansır. Doğrudan gün ışığı alan çiçeğin üzerine düşen ışığı difuze etmenin yollarını bulmalıyız. Gün ışığının geldiği yöne koyacağımız bir kağıt mendil, bu etkiyi difüze ışık olarak sağlayabilecek bir tülbent parçası bile çok işe yarayacaktır. Konuyu bir şekilde gölgelemek birçok sorunun aşılması anlamına gelir.
3. Objektifinizin, konuya paralel olacak şekilde durması çok önemlidir.
Başka bir ifade ile objektifinizin yüzeyi, çiçeğe tam olarak paralellik sağlayacak bir pozisyonda olmalı. Bu durumda çiçeğin görünen tüm yüzeyi tercih ettiğiniz net alan derinliği içinde kalacak ve tüm yapraklar aynı netlikte olacaktır. Aksi durumlarda, objektiften uzak olan yapraklar daha flue,yakın olan yapraklar daha net olarak fotoğraflanır. Bazı çekimler için bir tercih olsa da, çiçeğin tamamının net olması için bu paralelliğin sağlanmış olmasına dikkat edin.
4.Enstantane tercihiniz 1/250 ve daha kısa olmalı.
Özellikle doğada çalışırken, çiçeğin en küçük bir hava akımından etkilenerek sallandığını, hatta bizim bir el hareketimizin bile onun titremesine, sallanmasına neden olduğunu göz önünde bulundurarak, enstantane değerinin minimum 1/250 ve daha kısa olması, çalışmalarımızın daha net olmasını sağlar. Ortam ışığının elverdiği en yüksek enstantane değerinde çalışma yapmaya özen gösterilmelidir.
5. Arkaplanı sade ve homojen olan bir çiçek bulun.
Fotoğraf çalışmalarımızda, ana konuyu öne çıkaran unsurların başında arkaplan gelir. Konumuzun arkaplanı ne kadar temiz ve sade olursa, konumuz o kadar iyi öne çıkar ve her zaman izleyende iyi izlenimler bırakır.
6.Şekil ve biçim olarak güzel görüneceğini düşündüğünüz çiçekleri bulun.
Fotoğraflayacağınız çiçeği vizörden gözlemleyerek, çekim onucunda nasıl görüneceğini izleyin. Yatay ve dikey kadrajlarda deneyin. Kadrajınızın içinde çok iyi yerleştireceğiniz bir açıda çekim yapın. Gerekirse çok değişik açılardan yatay ve dikey kadrajları deneyin.
7.Telefoto lenslerle, çalışmalarınızın en iyi sonuçlar vereceğini tutun.
50 mm ve üzerinde odak uzaklığına sahip lenslerle çalışmalısınız. En iyi sonuçları telefoto lenslerle alınacağını söylemeliyim. 60 mm, 85 mm, 105 mm ve F/2.8 lenslerle çalışmanız sonucun çok daha güzel olacağını unutmayın. Ancak bu lensleriniz yoksa, 50 mm nin üzerindeki her lensle çalışmayı yapabileceğinizi de söylemek istiyorum. Kullandığınız lensinizin minimum netleme mesafesini bilmeliniz. Konuya bu meafeden daha yakın durduğunuzda, konunun “out of focus” durumunda kaması (netleme/fokus alanı dışında kalması) kaçınılmaz olur.
8. Polarize veya ND filtre kullanın
Doğrudan gün ışığına maruz kalan çiçekler üzerinde çoğu zaman ışığın geliş açısı ve bizim çekim açımıza bağlı olan yansımalar oluşur. Bu yansımalar, fotoğraflarımız üzerinde, doku kayıpları olarak bize döner. Bunların önüne geçmek olası mıdır? Evet, bu yansımaları polarize filtre kullanarak önleyebiliriz. Polarize filtre, yansımaların önüne geçtiği gibi, aynı zamanda, yansımaların getirdiği olumsuzluklardan biri olan, gerçek renklerinde ortaya çıkmaması sorununun aşılmaını sağlar. Eğer gerçek çarpıcı renkler elde etmek istiyorsak mutlaka polarize filtre ile çalışmaya özen göstermeliyiz. Aynı şekilde, difüze (homojen) ve yansımaların olmadığı bir ışık altında ND (Natural Dansity) filtrelerde benzer sonuçları sağlar.

Hayri ÇALIŞKAN
Profesyonel Fotoğrafçı | EğitmenThis is what we do best