Tatil Fotoğrafçılığı

Fotomodellik ve Fotomodel

Fotomodellik : Fotomodellik, Fransızca kökenli bir kelimedir. Geniş tanımıyla; “Fotoğraf projelerinde, ürün ya da hizmet tanıtımı amaçlı fotoğraf çekimlerinde ya da sanatsal fotoğraf projelerinde fotoğrafçının projesine uygun olarak fotoğrafçıya poz verme sanatıdır.” da diyebiliriz. Fotomodel : Yaş ve cinsiyet ayırımı olmaksızın, fotomodellik yapan kişidir. Fotomodellik, profesyonel anlamda günümüzün en gözde meslekleri arasında yer alır. Fotomodelin, bilinenin aksine, çoğunluğun beğenisinde kabul gören fizik güzelliğine sahip olmanın ötesinde, aşağıdaki meziyetlere de sahip olması gerekir.

Fotomodelin;
   - Vücut dilini iyi kullanabilmesi
   - Fotoğraf bilgisine sahip olması
   - Yer aldığı proje gurubunda ürün ya da hizmeti pozlarla temsil etmesi gerektiğini bilmesi
   - Poz verirken, vücudunu nasıl kullanması gerektiğini bilmesi
   - Mimik ve rol yeteneklerinin gelişmiş olması
   - v.s. gibi konularda ve bunlara eklenecek prezantasyon konuları hakkında bilgi sahibi olması ve
     bunları uygulayabilme yeteneğine de sahip olması gerekir.

Fotomodellik, podyum mankenliğinin çok ötesinde bir meslek dalıdır. Hem ticari reklam fotoğraflarında hem de kurgusal fotoğraf projelerinde projenin en önemli kişilerinden biridir. Fotoğraflar onun varlığı ve başarısı ile sonuçta amaçlanan hedefine ulaşır. Fotomodellik, kişinin normal yaşamında işine devam ederken ve işini aksatmadan kendine ek gelir elde edeceği saygın ve popüleritesi yüksek bir meslektir.

Fotomodel olmak için bir yaş sınırı var mıdır?
Ürün ya da hizmetin, son kullanıcıya yada hedef kitleye tanıtımında veya sunumunda en önemli araçlardan biri olan fotoğraflarda model olmak için bir yaş sınırı yoktur. Her yaş grubundan insan fotomodel olabilir.

Fotomodellerin özellikle kullandığı standart pozlar var mıdır?
Fotomodellik bir anlamda, vücudunu estetik olarak kullanabilme sanatıdır. Bu konuda çalışan herkesin kendi standart pozlarını biliyor olması esastır. Her ne kadar, bayan/erkek/çocuk modeller için klasik pozlar literatürü olsa da, bu pozların tümü herkese uygun olmayabilir. Bu yüzden her model, hem ayna karşısında hem de uzman eğitmen nezaretinde yapacağı egzersizlerle kendine en yakışan pozları öğrenmeli/görmeli ve bu pozlar üzerinde poz vermeyi yoğunlaştırmalıdır.

Objektif korkusu nedir?
Bazen “Ben fotoğraflarda hiç iyi çıkmıyorum, o yüzden fotoğraf çektirmek istemiyorum” diyen insanlarla karşılaşırız. Her insanın fotojenik bir çok açısı ve kendine yakışan onlarca pozu varıdır. Burada sorun çoğu zaman, fotoğrafçı/model diyaloğunun iyi kurulamamasından kaynaklıdır. Çoğu zamanda bu zerzenişin altın psikolojik nedenler yatar. Bunu aşmanın en kısa yolu, işini iyi yapan bir fotoğrafçıyla çalışmadan geçer. İlk 3-5 kare çekim sonrası bile bu korkunun atıldığına tanıklığım çoktur. Uzman bir objektif önündeki deneyimler artıkça bir taraftan modelin kendine güveni artar, diğer tarafdan objektif korkusu kısa sürede ortadan kalkar.

Fotomodellik öğrenilebilir mi?
Her meslek grubunda olduğu gibi, fotomodellikte eğitim gerektiren bir meslek. Doğuştan gelen yetenekmiş gibi algılansa da, görsel boyutunda teknik ve estetik gelişim için mutlaka uzmanından eğitim almak gerekiyor. Bu konuda eğitim alan kişi kendini geliştirebilir hatta ek gelir elde edeceği bir mesleğe bile sahip olabilir. Meslek olarak yapmasa bile, kendi bedeninin estetik yanları keşfederek, fotoğraflarını izleyen herkesin dikkatini çekecek ve beğenisini kazanacak profesyonel pozlar verebilir. Ayrıca öğrendiklerini normal yaşantısında da kullanırsa, herkesin gıpta edeceği bir görsel estetiğe sahip olur.

Hayri ÇALIŞKAN
Fotoğraf Sanatçısı/Eğitmen


This is what we do best