Sorry, you gotta have Flash to view this.

Please update or install the free Flash plugin. It just takes a few seconds.

(If you're on a mobile device, check out the other versions of CameraSim.)

DSLR Makine Simulatörü
Fotoğrafa yeni başlayan kişilerin çoğu, enstantane, diyafram, ISO değerleri, konuya olan uzaklık ve kullandıkları objektifle bunların ilişkisini kavramada ilk başlarda baya karıştırabiliyorlar. Yukarıdaki simulatör bu konuyu çok anlaşılır bir hale getirmiş.

Değişik çekim modlarında çekim parametrelerini değiştirerek simulasyonda fotoğrafı çekebilir ve sonuçlarını anında görebilirsiniz. Elinde pervane tutan modelin hemen altında görülen değerler, makinenizin vizöründen baktığınızda görülen değerler. Yani deklanşöre basmadan önceki çekim değerleriniz. Simulatör doğal ışıkda (gün ışığında) çekim yaparken, makineye set ettiğiniz çekim kriterlerine göre deklanşöre basmanızda çekeceğiniz fotoğrafı gösteriyor. Lisanla ilgili sıkıntı yaşamamanız için, simulatördeki yazıların türkçe karşılıkları aşağıda;

Linghting : Işıklandırma (gün ışığınız değişik durumlarına göre. Güneşli, bulutlu, parçalı bulutlu, kapalı hava ya da gölgeli, vs.)
Distance : Konuya yani modele olan uzaklığınız. Feet olarak verilmiş. 1 feet (ft) 30,48 cm dir.
Focal Lenght : Objektifinizin odak uzaklığı. Objektif üzerinde mm ile belirtilen değer. Örneğin 18/55 mm bir objektif kullanıyorsanız, bu değer 18 ile 55 mm aralığında olacaktır. ISO : Fotoğrafı çekerken kabul ettiğiniz sensör ışık duyarlılığıdır.
Aparture Periority : Makinenizin ana kumanda düğmesindeki diyafram öncelikli (örtücü perde açıklığı) çekim modu. Örneğin Nikon makinelerde A ile Canon Makinelerde Av ile gösterilir. Bu moda çekim tercih ederseniz, makineniz diğer kabul değerleri dikkate alarak enstanteneyi kendi belirler.
Shutter Periority : Makinenizin ana kumanda düğmesindeki enstantane (örtücü perdenin açık kalma süresi) öncelikli çekim modu. Örneğin Nikon makinelerde S ile Canon Makinelerde Tv ile gösterilir. Bu moda çekim tercih ederseniz, makineniz diğer kabul değerleri dikkate alarak diyaframı kendi belirler.
Manuel : Makinenizin kumanda düğmesindeki manual çekim modu. . Bu moda çekim tercih ederseniz, makinenize tercih ettiğiniz diyaframı ve tercih ettiğiniz enstanteneyi kendiniz set edersiniz.

Tercih ettiğiniz kriterler doğrultusunda sağ alt köşedeki yuvarlak (temsili deklanşör) üzerine tıkladığınızda çekim sonucunu görebilirsiniz .

Hayri ÇALIŞKAN
Profesyonel Fotoğrafçı | EğitmenThis is what we do best