Fotografa Dair

Fotoğraf: Latince kökenli ışık ve iz bırakmak kelimelerinin yan yana gelmesi ile oluşan birleşik bir isimdir. Işık etkisi ile iz bırakmak eyleminin sonucunda ortaya çıkan görseli ifade eder.
Fotoğrafçı : Fotoğraf yapan ya da üreten kişidir
Sanat : kişinin hayal gücünün ölçütüdür.
Sanat Eseri : Kişinin yaratıcılık ve hayal gücünün ölçütünde ürettiği eserdir
Sanatçı : Sanat eseri üreten kişidir.
Fotoğraf Sanatı : Işıkla iz bırakarak yapılan sanat dalıdır.
Fotoğraf Sanatçısı : Işıkla iz bırakarak sanat eseri yapan kişidir.

Günümüzde, özellikle internetin her geçen gün gelişmesi ve sosyal paylaşım sitelerin biri biri ardına çoğalarak açılması sonucunda fotoğraf; kişilerin, firmaların ve kurumların kendini başkalarına ifade edebilme, tanıtma ve ortaya koyma aracı olarak daha da önemli hale gelmiş ve güncel yaşamımızda baş sıralarda yerini almıştır.

Betimlemeler

Bu bağlamda bir çeşit iletişim enstrumanı olarak çokça üretilen ancak bir o kadarda çok tüketilen fotoğrafların içinde, bizim yerimiz, sanatsal bağlamda fotoğraflardır. Formatımız, Sanatsal kaygılar göz önünde bulundurularak, ışıkla iz bırakarak yapılan/oluşturulan sanatsal fotoğraflar üzerine yapılandırılmıştır.

Amacımız: Sanatsal bağlamda ve sanatsal kaygılar güdülerek yapılan fotoğrafların gelişimine, seminerlerimizle, atölyelerimizle, sergilerimizle, gezilerimizle ve paylaşımlarımızla katkıda bulunmaktır. Bu doğrultuda oluşturduğumuz formatımızda, bu sanata gönül veren herkesle birlikte bir katkı sağlayarak iz bırakabilirsek kendimizi mutlu hissedeceğiz.

Saygı ve sevgilerimle.

Hayri ÇALIŞKAN
Profesyonel Fotoğrafçı | Fotoğraf Eğitmeni